O tym, że BioWare oraz LucasArt postanowili dodać opcję darmowej gry w ich przełomowe MMO, głośno jest od lipca, kiedy to na oficjalnej stronie gry pojawiły się pierwsze wzmianki na ten temat. Od pewnego czasu jest już jasne, że Star Wars: The Old Republic przejdzie na tryb F2P w listopadzie, a więc stoimy na progu „gwiezdnej rewolucji”!

Na „darmowych graczy” będą oczywiście nałożone ograniczenia, a to oznacza, że w dalszym ciągu istnieć będzie możliwość wykupienia abonamentu, by otrzymać pełen dostęp do wszystkich walorów gry. Będzie się to odbywało na zasadzie wypłacania co miesiąc Cartel Coins dla subskrybentów gry, która będzie specjalną walutą umożliwiającą zakup rzeczy jak: specjalne materiały eksploatacyjne, zmieniony wygląd ekwipunku, pojazdy, zwierzęta-towarzysze czy bonus do otrzymywanego doświadczenia. W celu wymieniania tej waluty na określone przedmioty zostanie wprowadzony do tego specjalistyczny sklep – Cartel Market (co oznacza, że od tego momentu niektóre „itemy” będą dostępne tylko dla osób opłacających abonament).

Lista ograniczeń czekająca na graczy, którzy zdecydują się grać z opcją Free-To-Play jest całkiem spora, chociaż za możliwość darmowego prowadzenia rozgrywki można śmiało stwierdzić – do „łyknięcia”. Postać będzie normalnie mogła przejść całą fabułę gry i osiągnąć maksymalny, czyli 50 poziom, jednak przy jej tworzeniu wybór odnośnie wyglądu zostanie pokaźnie okrojony. Co więcej – darmowy charakter w ciągu tygodnia będzie mógł rozegrać tylko po trzy Warzony, Flashpointy, Space Missions oraz Operacje (czyli bitwy między Imperium a Republiką, zadania grupowe czy instancje). Od teraz, postać gracza umierając będzie wskrzeszana w najbliższej klinice medycznej, a wskrzeszenie bezpośrednio z powrotem w miejscu śmierci będzie ograniczone do pięciu użyć na zawsze. Na tym lista się jeszcze nie kończy, bo przecież nie można zapomnieć o zredukowanej ilości miejsca w ekwipunku podręcznym czy braku swojej skrytki bankowej, a nawet o wydłużonym czasie oczekiwania przed skorzystaniem z opcji Qucik Travel, która pozwala na szybkie przemieszczanie się między lokacjami. Oczywiście gracze wykupujący abonament będą mieli pierwszeństwo w zalogowaniu się na serwer, co może przysporzyć sporo problemów, bo opcja F2P niewątpliwie przyciągnie niejednego fana Gwiezdnych Wojen, a to z kolei oznacza, że mogą porobić się spore kolejki w oczekiwaniu na wejście do gry. Niewątpliwie jednak, najbardziej demotywującym ze wszystkich okrojeń jest zablokowanie większości fioletowych przedmiotów do użytku przez gracza niekorzystającego z abonamentu, co da tym drugim ogromną przewagę w grze PvP.

Wszystkie ograniczenia będą redukować wyżej wspomniane Cartel Coins, które będą możliwe do zakupienia jednorazowo, bez wykupywania abonamentu.

Teraz pozostaje tylko czekać na dokładną datę wcielenia w życie opcji F2P!

[youtube id=”UUX766DvSyU” width=”600″ height=”350″]

Leave a Reply